2019-2020 Rotary 2430.Bölge Dönem Guvernörü

UR 2430.BÖLGE GUVERNÖRÜ M.HAKAN KARAALİOĞLU & FEZA 

gUVERNÖRMehmet Hakan Karaalioğlu 14 Nisan 1957 tarihinde Trabzon’da doğdu.

İlk öğrenimini Trabzon’da tamamladıktan sonra,Orta Okulu Ankara Gaziosmanpaşa Orta Okulunda, Liseyi taş mektep olarak ta anılan Ankara Atatürk lisesinde tamamladı.

1980 Yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olan M. Hakan Karaalioğlu Yüksek lisansını da 1982 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüminde tamamlayarak İnşaat Yüksek Mühendisi Ünvanını almıştır.

Mesleki hayatı, Üniversite öğrencilik yıllarında Araştıma Asistanı olarak çalışmasıyla başlamıştır.Ardından Yüksek lisansa devam ettiği yıllarda İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğretim görevlisi olarak Çizim ve Topoğrafya derslerine vermiştir.Üniversiteden ayrıldıktan sonra, 1982 yılında Limak Limited Şirketinde saha mühendisi olarak göreve başlamış, ardından şantiye şefi, proje müdürü ve firma temsilcisi olarak çalışmıştır.

1986 yılında kendi inşaat şirketini kurarak 1986-1990 yılları arasında müteahhitlik yapmıştır.ODTÜ İş Bankası ve PTT Binası, İş Bankası Kayseri Sahabiye Şube binası, Çocuk Esirgeme Kurumu Etlik Kreş ve Etimesut Yetiştirme Yurdu, Şeker Fabrikaları Ayaş Lojman İnşaatları, Ankara Büyükşehir Belediyesi Hüseyin Gazi ve Keçiören Semtlerinde 4 Ayda 56 km Duktil su boru hattı inşaatı, müteahhit olarak tamamladığı işlerdir.

1990 yılından itibaren  tekrar profesyonel yönetici olarak çalışma hayatına devam etmiştir. Mühendis olarak girdiği şirkette 2 ay sonra Genel Müdür olarak görev yapmaya başlamış ve aynı şirkette Başkan Yardımcısı olarak Dış Ticaret Şirketinin de Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.

Bu süre içinde Kayseri Raylı Sistemin temeli olan Fizibilite ve Projelendirme işini finansal paket te dahil olmak üzere Belçikalı Transup Consult firması ile tamamlıyarak uygulamanın başlaması ve tramvayların alınmasının yolunun açılmasında büyük rolü olmuştur.

Dış Ticaret Firması olarak Milli Eğitim Bakanlığı Projelerinde İrlanda’lı FAS firması ile projeler yapmış ve İngiltere’nin çok tanınmış uluslararası deniz ürünleri konserve şirketi olan John West’i Türkiyeye getirmiştir.

Bu süre içinde Azerbaycan Baku Hava Alanı, Turkmenistan Ashgabat Hava Alanı elektrifikasyonu, Şirket Genel müdürlük Binası yapılan diğer projeler arasında sayılablir. 33 Milyon İngiliz Sterlini bütçeli Samsun Bafra Kanalizasyon Arıtma Tesisi, Manisa Kraft Kağıdı fabrikası, Ankara Şirket Genel Müdürlük Binası ise diğer projeleri arasında sayılabilir..

Kayseri Hafif Raylı Ulaşım Danışmanlık ve Projelendirme Çalışması, Transurb Consult-Tractabel ortaklığı, İngiltere’den John Lang, Almanya’dan Philip Holzman ve Belçika’dan Tractebel ile yatırım ortaklığı M. HakanKaraalioğlu’nun gerçekleştirdiği diğer işlerdir.

Hakan Karaalioğlu 1990 yılından itibaren bugüne kadar muhtelif şirketlerde Genel Müdür olarak görev yapa gelmektedir. Gama Construction Ireland, Avusturyalı Strabag- Gama Joint Venture şirketi bunlardan birkaçıdır. M. Hakan Karaalioğlu Dublin’den İrlanda merkezli Shanahan Engineering Şirketini Türkiye’de kurmuş ve firmanın Genel Müdürlüğünü yapmıştır. Ayrıca İrlanda da kurulan 400 MW Doğalgaz Çevirim Elektrik Santralinin arazisinin bulunmasından finansman paketinin realizasyonunda ve işletmecisinin belirlenmesi konularında aktif görevler ifa etmiş ve bu santralin sahibi olan sah Tynagh Energy Şirketinin Yönetim Kurulu Üyeliğini yapmıştır. Bu proje ile GE ve GAMA stratejik ortaklık başlatmıştır.

EBRD, Türk Exim Bankası, Özel Bankalar’dan Enerji, Ulaşım, Hava Alanı, Arıtma Tesisi gibi projelerin finansmanın sağlanmasında aktif rol oynamıştır. Görevli olduğu şirketler için Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Ukrayna, Bulgaristan, Katar, İrlanda ülkelerinde şirketler kurmuş ve Azerbaycan Baku Havaalanının realize edilerek finansman paketinin EBRD ve Türk Exsim Bankasından temin edilerek Burç-Enka JV olarak gerçekleşmesininde çok aktif belirleyici görev almıştır.

Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerine 2006 yılından beri CE 7001 Uluslararası Mütehhitlik dersi vermektedir. Dersin konuları arasında Vücut Dili, Pazarlık Teknikleri, Roberts Rules of Orders, Six Sigma, Halkla İlişkiler, Sendikalar ve İşçi Hareketleri, Kalite Kontrol ve Emniyet ve Güvenlik, Yabancı bir Ülkede İş Yapabilme Teknikleri, İş Görüşmesi Teknikleri, Topluluk Önünde Konuşma, Ennegram ve Liderlik sayılabilir.

M.Hakan Karaalioğlu Dublin Ticaret Odası Yönetim Kurulu’na seçilmiş ve Dublin Ticaret Odası’nın başlangıç  tarihi olan 1683’ten beri seçimle gelen ilk yabancı üye olmuştur. Yönetim Kurulunda 2003-2005 yilları arasında 3 sene görev almıştır.

Bu süreçte Dublin Ticaret Odası’nın Uluslararası Komitesine seçilmiştir. Uluslararası Komite’de başkanlık yapmış ve İrlanda’yı, Avrupa Birliği Parlementosu, Kanada, ABD, Belçika ve İngiltere gibi ülkelere yapılan gezilerde temsil etmiştir.

2005-2006 yılları arasında Güney Dublin Ticaret Odası Konseyi’ne seçilmiştir. 10 yeni Avrupa Birliği üyesi AB’ye katılmadan önce İrlanda Cumhurbaşkanlığı’nın ev sahipliğini yaptığı Accession States forumuna gün boyunca başkanlık etmiştir.

25 Nisan 2003 tarihinde “Better Clients get Better Projects” isimli ECI Konferansı serisinde “Entering New Markets” isimli bir konferans vermiştir.

Şu anda 1927 yılında kurulmuş ve 120 ülkede çalışmış ve çalışmalarını sürdüren 3000 e yakın çalışanı olan İrlanda Enerji Şirketi Electricity Supply Board’un Uluslararası ayağı olan ESB International’ın Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerinden sorumlu Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Diğer Yaptığı  Görevler     
Yukarıda belirtilen şirketlerde çalışırken yürütülen görevler
2007 – şu an       : Yarı-Zamanlı öğretim görevisi, ODTÜ İnşaat  Mühendisliği Bölümü, Uluslararası Mütehhitlik  ( CE -7001 ) ve Proje Yönetimi ( CE- 430) Dersleri
1990 – 1992  : Yarı-Zamanlı öğretim görevisi, ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü, Topoğrafya (Surveying)(CE-202) Dersi
1986 – 1990  : Baş Kontrol Mühendisi, 200 Villa İnşaatı Side, Antalya, Turkey Baş Kontrol Mühendisi, 300 Villa İnşaatı Ankara, Turkey
1980 – 1982  :  Öğretim Görevlisi ODTÜ İnşaat Müh. Bölümü, İnşaat Mühendisliği Çizim (CE-101) Dersi
Bildiği Yabancı Diller
İngilizce(Mükemmel),Almanca (Orta Altı),
Rusça(Orta Altı)

Aldığı mesleki ödüller:

Profesyonel Mühendislik Sertifikası (Chartered Engineer) ( MIEI)
Sağlık ve Emniyet ve Güvenlik Sertifikası
National Bulders of Ireland - Başarılı Yöneticilik Ödülü
TİM - Türk İhracatçılar Meclisi
Tynagh Energy Limited / İrlanda - Proje Başarı ile Tamamlama ve Katkılarından dolayı Teşekkür  Sertifikası
Bafra Belediyesi Arıtma Tesisi Finansal Paket Organizasyonu Ödülü
Ballincollig Belediyesi- İrlanda
Kayseri Belediyesi Raylı Sistem Finansal Organizasyon ve Başlatma Ödülü
Monaghan Belediyesi/İrlanda
DEIK ve Gama’dan alınan muhtelif sertifıkar
Aldığı sosyal ödüller:
Milli Eğitim Bakanlığı Katkı Sertifikası
Özyeğin Üniversitesi Katkı Sertifikası
Gazi Üniversitsi Yapı Topluluğu The Arap Contractors
Muhtelif Dernek/Üniversite/sosyal kuruluşlarda yapılan sunumlarda verilen sertifikalar
Üyelikleri :
Institute of Directors UK
Institute of Directors of Ireland
Institute of Engineers of Ireland Üyeliği
NL  Club of UK Üyeliği
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEIK), Dünya Türk İş Konseyi (DTIK), Avrupa Komitesi üyesi (İlk kez kurulan bu Konseyin Yönetim Kurulunda Yönetim Kurulu Üyeliği)
ODTU Mezunlar Derneği
İnşaat Mühendisleri Odası
Almanya - İrlanda İş Konseyi (2002-2006)
ITBA – İrlanda-Türkiye İş Konseyi (2002-2006)
DEIK İrlanda - Türkiye İş Konseyi (2002- 2007 )
Dublin Ticaret Odası Yönetim Kurulu (2003-2005 )
Güney Dublin Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği  (2005-2006 )
DEIK Türkiye - İrlanda İş Konseyi Başkan Yardımcılığı (2014-2015)
DEIK Türkiye – İngiltere İş Konseyi Başkan Yardımcılığı (2013-2014)
DEIK Türkiye – İngiltere İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği (2014-2015)
DEIK Türkiye – İrlanda İş Konseyi Başkanlığı (2015 – devam ediyor)
DEIK Türkiye – İngiltere İş Konseyi Başkan Yardımcılığı (2015- devam ediyor)
DEIK Türkiye – İspanya İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği (2015-devam ediyor)
DEIK Türkiye – Yunanistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği ( 2017- Devam ediyor)
DEIK Türkiye – Norweç İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği ( 2017-Devam eddiyor)
DEIK Türkiye -Malta İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği ( 2017 – Devam ediyor)
Rotary Geçmişi:
Hakan Karaalioğlu Çankaya Rotary Kulübüne Eylül 1990 tarihinde girmiş ve o günden itibaren muhtelif görevleri hem kulübünde hem de 2430. Bölge de yapagelmektredir.
Rotary’de Seçildiği ve Atandığı Görevler:
1992 Dönemi Çankaya Rotary Kulübü Bülten Komitesi Başkanlığı
1993 Dönemi Çankaya Rotary Kulüp Sekreterliği
2010 Dönemleri Çankaya Rotary Kulübünde Muhtelif Komite Başkanlıkları ve Yönetim Kurulu Üyelikleri
2010-2011 Dönemi Çankaya Rotary Kulüp Başkanlığı
2013 Dönemi Uluslararasından Sorumlu Guvernör Yardımcılığı (Anahtar Ekip İçinde Görev)
2014 Dönemi Uluslararasından Sorumlu Guvernör Yardımcılığı (Rota Ekibi İçinde Görev )
2013-2014 Dönemi 20. Grup Kulüplerden Sorumlu Guvernör Yardımcılığı
2013-2014 Dönemi Uluslararası Hizmetler Ana Komite Başkanlığı
2013-2014 Dönemi Guvernör Özel Temsilcisi - Baku Khazar Kulübü Kuruluşu
2015 Kulüplerden Sorumlu Guvernör Yardımcısı Bölge Sekreteri (Vizyon Ekibi İçinde Görev)
2017-2018 Dönemi Uluslararası Kulüpler ve İş Geliştirmeden Sorumlu Guvernör Yardımcısı-Bölge Sekreteri