ROTARY'NİN 115.YILI

Ordu Rotary Kulübü tarafından yazıldı.. Yayınlanma Rotary Bilgileri

ROTARY 115. YAŞINDA              

            Rotary hareketi, 1905 yılı başlarında, o zamanlar genç bir avukat olan ve yayılıp büyüyen çelişkiler yumağı Chicago’da kendini kaybolmuş ve yalnız hisseden Paul Harris’in, üç arkadaşıyla akşamları buluşup, geliştirdiği fikir görüşmeleriyle başladı. Bu üç adam, kömür tüccarı Silvester Schiele, maden mühendisi Gustavus Loehr, tüccar terzi Hiram Shorey’di. İlk toplantılar,  bu kişilerin ofislerinde yapıldı. Bu dönüşümlü toplantılar, bir anlamda kuruluşun ismini de belirlemiş ve “bir ana eksen çevresinde dönüşüm” ü ifade eden “Rotary” tanımı kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

            Bu dört üye aralarına Harry Ruggles adlı bir matbaacıyı da alarak 23 Şubat 1905 tarihinde, Chicago Rotary Kulübü olarak resmen faaliyete geçtiler.

            1905 yılında dört kişi ile başlayan Rotary hareketi, bugün dünya üzerinde Birleşmiş Milletler’den bile daha yaygın bir konuma ulaşmıştır. Rotary’nin kurucusu Paul Harris, 1947 yılında ölümünden kısa bir süre önce yazdığı otobiyografisinde bu olguyu şöyle anlatır. “Soğuk bir kış günü diktiğiniz bir fidanın tutup tutmayacağından emin olamazsınız. Ancak o fidanın üzerinde ilk tomurcukları gördüğünüz gün, görkemli bir ağacı düşleyebilirsiniz.”

PAUL HARRİS  KİMDİR ?

   Avukat olan Paul Harris, dünyanın ilk uluslararası hizmet kulübü olan Rotary'nin kurucusudur.8d82e37ca21a488120dadb128e2c1a6e

   Paul P.Harris 19 Nisan 1868 de Racine, Wisconsin'de doğmuştur. Annesi Cornelia Bryan Harris, Babası George N. Harristir. Altı çocuklu ailenin ikinci büyük evladıdır. Kendisi üç yaşındayken, Wallingford, Vermont'a büyükanne ve büyükbabasının yanına taşınmış ve onların şevkatli ellerinde büyümüştür. Jean Thomson Harris ile evlenmiştir. Birliktelikleri 1881-1963 yılları arasında sürmüştür. Hiç çocukları olmamıştır. Iowa üniversitesinden L.L.B. sini ve Vermont üniversitesinden L.L.D. sini şeref listesinde almıştır.

            Paul Harris, gazeteci, öğretmen, şirket yetkilisi, kovboy, olarak çalışmıştır. Amerika'da ve Avrupa'da granit ve mermer satmak için birçok seyahatler yapmıştır 1896 yılında avukat olarak çalışmak için Chicago'ya gitmiştir. Bir akşam, bir arkadaşını ziyarete gittiğinde, akşam yemeklerini yemişler ve yemekten sonra arkadaşıyla evin civarında gezerlerken, arkadaşı kendisini dükkanlarda çalışan tüccarlarla tanıştırmıştır. İşte, burada Paul bir kulüp kurma fikrini aklına koymuştur. Öyle bir kulüp kurmalıydı ki ufak toplumlardaki işadamları arasında dostluk ruhu tekrar yakalanmalıydı. 23 Şubat 1905 yılında, Paul Harris üç arkadaşıyla birlikte ilk kulübü oluşturdular. Bu arkadaşları: Sivester Schiele, kömür tüccarı; Gustavus Loehr, maden mühendisi ve Hiram Shorey, terzi idiler. Paul Harris bu kurulan kulübe Rotary adını verdi çünkü üyeler rotasyonla değişik iş yerlerinde buluşuyorlardı. Kulüp üyeliği hızla gelişti. Kısa bir süre içinde, Rotary Kulübünün, önemli bir hizmet akımına dönüşebileceği görüldü ve derhal Rotary'nin diğer şehirlere taşınmasına karar verildi.

            Paul'un aynı zamanda diğer yurttaşlık ve profesyonel görevlerde de belirgin bir yeri vardı. Amerika'daki özürlü çocukların ve yetişkinlerin Ulusal Easter Seal Toplumunun ve Özürlü Çocuklar için Uluslararası Toplumunun Yönetim Kurullarının ilk başkanlıklarını yapmıştır. Aynı zamanda, Chicago Bar Birliğinin yönetim kurulu üyesiydi ve Hague'daki Uluslararası Hukuk Konferansında, bu kuruluşun temsilciliğini yaptı. Gençliğe olağanüstü hizmetlerinden dolayı Amerika İzcilerinden Gümüş Buffalo Ödülünü aldı. Brezilya, Şile, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Fransa ve Peru gibi ülkelerden çeşitli ödüller almıştır.

            Paul avukatlık bürosunu yaşamı boyunca kullanmıştır. Zamanının çoğunu seyahat ederek geçirmiştir. Rotaryenlere, yıllık konvansiyonlarda, bölgesel ve yöresel toplantılarda konuşması için davet edilmiştir. 27 Ocak 1947 de, Başkan Paul Harris öldüğünde rüyası, dört kişinin resmi olmayan toplantısından, 6000 kulüp haline dönüşmüştü. Son 50 yıl içinde ise, Organizasyon Paul Harris'in hizmet ve dostluk anlayışıyla 27.500 kulüpteki 1.2 milyon üyeyi bir araya getirmeyi ve aynı amaçlarla uğraş vermeyi başarmıştır.

BİR ROTARY KULÜBÜ NASIL KURULUR?

Ordu Rotary Kulübü tarafından yazıldı.. Yayınlanma Rotary Bilgileri

BİR İŞ KOLUNA KAÇ ÜYE ALINABİLİR?

Üye sayısı 50’nin altında olan Rotary kulüplerinde her işkolunda faal üyeliğe alınabilecek üye sayısı 5’i geçemez. 50 üyeyi aşkın kulüplerde ise, her iş koluna alınabilecek üye sayısı kulüp üye sayısının yüzde 10’u ile sınırlıdır.

BİLGİ NOTU: Teklif edilecek kişiyle ilgili olarak, o sınıfı temsil eden üye veya üyelerin bilgilendirmesi, görüşlerinin alınması bir Rotary nezaketidir.

BİR ROTARY KULÜBÜ NASIL KURULUR?

UR İç Tüzüğü’nde belirtildiği üzere, bir kent, belediye veya kırsal alanın coğrafi sınırları içerisinde, yeni bir Rotary kulübüne sınır oluşturacak büyüklükte bir veya birden fazla yöre bulunuyor ise, bu yörelerin her birinde Rotary kulübü kurulabilir.

Bölge Guvernörü’nün yazılı izni ile yeni bir Rotary Kulübü kurulması ile ilgili yöre etüdü yapmakla görevlendirilen kulüp;

  1. Kulüp yönetim kurulunun etüt çalışmasına başlama kararı sonrasında, üç kişilik araştırma komitesi oluşturur,
  2. Etüt çalışmasında, yörenin ekonomik ve sosyal yönden kapsamlı tanımı yapılarak,
  • Yörede temsil edilen mesleklerin dökümü, (Yörede 40’ın üzerinde meslek sınıfının temsil ediliyor olması gereklidir.)
  • En az 20 nitelikli üye adayı belirlenmesi,
  • Yöredeki sosyal kuruluşlar ve konumları,
  • Yöre halkının hizmet kuruluşlarına ilgisi,
  • Potansiyel üyelerle ilgili bilgileri aktarır.

Araştırma Komitesi’nin çalışmasını inceleyen kulüp yönetim kurulu, vardığı kararı Bölge Guvernörü’ne yazılı olarak bildirir. Kararın olumlu olması ve Bölge Guvernörü’nün etüt çalışmasındaki verileri yeterli görmesi halinde Guvernör, kurulabilecek yeni kulübün ilk üye aday başvurularını kabul etmeden önce, yörenin çok kapsamlı etüt raporunu Extension Survey ve yeni kulüp organizasyonu (Organization of a New Club) raporlarını hazırlayarak UR Genel Sekreterliği ve o Bölge’nin bağlı olduğu Rotary Hizmet Ofsi’ne  iletir. Bu bildirinin sonrasında Guvernör bölge kulüplerinden birini (tercihen araştırmayı yapan kulüp) Kurucu Kulüp, deneyimli

bir Rotaryen’i de yeni kulüpte kendisi adına görev yapmak üzere Guvernör Özel Temsilcisi olarak tayin eder.

BİLGİ NOTU: UR kuralları gereği, kurucu kulübün verimli çalışan en az 20 üyeye sahip, UR’ye ve Bölge’ye borcu olmayan ve Rotary hizmetlerini çok başarılı bir şekilde yürüten sağlıklı bir kulüp olması gereklidir.

Guvernör Özel Temsilcisi’nin ise, Rotary ideallerine sıkı sıkıya bağlı, Rotary sevgisini başkalarına aşılayabilecek, Rotary’i doğru ve etkin tanıtabilecek bilgi ve becerilere sahip olması, ayrıca bu önemli hizmetin gerektirdiği zaman genişliğine sahip kişiler arsından seçilmesi istenir.

Guvernör Özel Temsilcisi’nin görev süresi, kendisini bu göreve atayan Guvernör’ün görev süresiyle sınırlıdır.

                                                                                                                                                                                                   KAYNAK 100 SORUDA ROTARY

2019 - 2020 UR Başkanı

Ordu Rotary Kulübü tarafından yazıldı.. Yayınlanma Rotary Bilgileri

ULUSLARARASI ROTARY BAŞKANI 

MARK MALONEY & GAYur

Mark Daniel Maloney, Amerika Birleşik Devletleri, Alabama eyaletinde Decatur Rotary Kulübü üyesidir.
2019-20 Dönemi UR Başkanı Maloney’in mesleği avukatlık olup; Blackburn, Maloney ve Schuppert LLC hukuk firmasının başkanıdır. Firması; vergi, tarım kanunları ve imar konularında uzmanlaşmıştır. Güney doğu ve Orta batı Amerika’da bulunan büyük çiftliklerin hukuk danışmanlığını yapmaktadır. Maloney; Amerikan Barolar Birliğinin tarım komisyonunda vergilendirme alt komitesi başkanıdır. Amerika ve Alabama Baro Birlikleri ve Alabama Hukuk Enstitüsüne de üyedir.
1980 yılında Rotaryen olan Malony; UR Direktörlüğü, UR Vakfı Mütevelli Heyet üyesi ve başkan yardımcısı, 2003-04 UR Başkanı Jonathen Majiyagbe’nin yardımcılığı görevlerini yerine getirmiştir. Ayrıca Yasama Konseyinde eğitmen, başkan yardımcısı ve başkanlık görevlerinde de bulunmuştur. 2004 Osaka Konvansiyon komitesinde danışman, 2014 Sydney Konvansiyonunda Komite Başkanı olarak yer almıştır.
Bölge Guvernörü olmadan önce Nijerya’ya Grup Study Exchange programı kapsamında giden bir gruba ekip liderliği yapmıştır.
“Rotary; kulüplerde yaşanır” felsefesini savunan Maloney, kulüpleri bölgesel seviyede destekleyip güçlendirmeyi hedeflemektedir. Hizmet odaklı üyeliğe dayanan Rotary kültürünü korumayı ve yeni bölgesel yaklaşımlar deneyerek Rotary’yi büyütmeyi amaçlamaktadır.
“Polionun yok edilmesiyle Rotary’nin tanınırlığının artacağını ve birçok yeni fırsatların doğacağını” söyler.
Maloney; Gelecek Vizyon Komitesi başkan yardımcılığı, Vakıf Eğitim Enstitüsü moderatörlüğü, Vakıf daimi fonlar ulusal danışmanlığı, Barış Merkezleri Komitesi üyeliği, Okullarda Su ve Hijyen Komitelerinde üyelik görevlerinde de bulunmuştur.
Maloney’in eşi Gay; aynı firmada avukatlık yapmaktadır. Alabama, Decatur Daybreak Rotary Kulübü üyesi ve Geçmiş dönem başkanıdır.
Her ikisi de Paul Harris Dostu, Major Donor ve Bequest Society üyeleridir.

 

 

 

 

 

 

Ordu Rotary Kulübü Başkanı

Ordu Rotary Kulübü tarafından yazıldı.. Yayınlanma Rotary Bilgileri

UR 2430. BÖLGE ORDU ROTARY KULÜBÜ BAŞKANI
İSMAİL AYDIN & MİNE ismail mine

            26 Eylül 1967 Giresun İlinin Piraziz ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Piraziz'de tamamladıktan sonra liseyi İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde, Üniversiteyi Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Bölümünde tamamladı.

            İş hayatına Department Store Mağazacılık konusunda Türkiye’nin önde gelen gruplarından Ender Mağazalarında müdür yardımcısı görevi ile başladı, şirketin çeşitli kademelerinde görev aldıktan sonra son beş yıl genel müdürlük görevini ifa etti ve 2011 yılında 20 yıllık profesyonel yöneticilik hayatına şirketinden istifa ederek son verdi.

            Bu tarihten itibaren inşaat sektörüne girerek Ege Seramiğin ve daha birçok markanın Ordu-Giresun bayiliklerini alarak kendi adına iş hayatına atıldı, halen ticari hayatına devam etmekte olup, Evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

Kulübümüzde aldığı görevler:

01.10.2012 tarihinden beri Ordu Rotary Kulübü üyesidir.

2015-2016 Döneminde Sekreterlik,

2016–2017 Döneminde Saymanlık,

2017–2018 Döneminde Baba Çocuk Kampı Komitesi Başkanlığı,

2018–2019 Döneminde Asbaşkanlık,

2019–2020 Döneminde Ordu Rotary Kulübü Başkanlığı görevini üstlendi. Kulüp için komitelerde görev üstlendi.

       

 

Kulübümüz Hakkında

Ordu Rotary Kulübü tarafından yazıldı.. Yayınlanma Rotary Bilgileri

ORDU ROTARY KULÜBÜ ÖZGEÇMİŞİ

KULÜP KURULUŞ TARİHİ               :  06 MAYIS 1985

KURUCU GUVERNÖR                     :  RTN. RAFET TANYILDIZ

KURUCU KULÜP                              :  SAMSUN ROTARY KULÜBÜ

GUVERNÖR ÖZEL TEMSİLCİSİ      :  RTN.FARUK ARABOĞLU 

KURUCU BAŞKAN                           :  MÜRSEL ENGİN

CHARTER TARİHİ                            :  22 MAYIS 1987

İLK KURULUŞ ÜYE SAYISI              :   31

İLK RESMİ TOPLANTI YERİ            :  TURİST OTEL