ROTARY'NİN 115.YILI

Ordu Rotary Kulübü tarafından yazıldı.. Yayınlanma Rotary Bilgileri

ROTARY 115. YAŞINDA              

            Rotary hareketi, 1905 yılı başlarında, o zamanlar genç bir avukat olan ve yayılıp büyüyen çelişkiler yumağı Chicago’da kendini kaybolmuş ve yalnız hisseden Paul Harris’in, üç arkadaşıyla akşamları buluşup, geliştirdiği fikir görüşmeleriyle başladı. Bu üç adam, kömür tüccarı Silvester Schiele, maden mühendisi Gustavus Loehr, tüccar terzi Hiram Shorey’di. İlk toplantılar,  bu kişilerin ofislerinde yapıldı. Bu dönüşümlü toplantılar, bir anlamda kuruluşun ismini de belirlemiş ve “bir ana eksen çevresinde dönüşüm” ü ifade eden “Rotary” tanımı kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

            Bu dört üye aralarına Harry Ruggles adlı bir matbaacıyı da alarak 23 Şubat 1905 tarihinde, Chicago Rotary Kulübü olarak resmen faaliyete geçtiler.

            1905 yılında dört kişi ile başlayan Rotary hareketi, bugün dünya üzerinde Birleşmiş Milletler’den bile daha yaygın bir konuma ulaşmıştır. Rotary’nin kurucusu Paul Harris, 1947 yılında ölümünden kısa bir süre önce yazdığı otobiyografisinde bu olguyu şöyle anlatır. “Soğuk bir kış günü diktiğiniz bir fidanın tutup tutmayacağından emin olamazsınız. Ancak o fidanın üzerinde ilk tomurcukları gördüğünüz gün, görkemli bir ağacı düşleyebilirsiniz.”

PAUL HARRİS  KİMDİR ?

   Avukat olan Paul Harris, dünyanın ilk uluslararası hizmet kulübü olan Rotary'nin kurucusudur.8d82e37ca21a488120dadb128e2c1a6e

   Paul P.Harris 19 Nisan 1868 de Racine, Wisconsin'de doğmuştur. Annesi Cornelia Bryan Harris, Babası George N. Harristir. Altı çocuklu ailenin ikinci büyük evladıdır. Kendisi üç yaşındayken, Wallingford, Vermont'a büyükanne ve büyükbabasının yanına taşınmış ve onların şevkatli ellerinde büyümüştür. Jean Thomson Harris ile evlenmiştir. Birliktelikleri 1881-1963 yılları arasında sürmüştür. Hiç çocukları olmamıştır. Iowa üniversitesinden L.L.B. sini ve Vermont üniversitesinden L.L.D. sini şeref listesinde almıştır.

            Paul Harris, gazeteci, öğretmen, şirket yetkilisi, kovboy, olarak çalışmıştır. Amerika'da ve Avrupa'da granit ve mermer satmak için birçok seyahatler yapmıştır 1896 yılında avukat olarak çalışmak için Chicago'ya gitmiştir. Bir akşam, bir arkadaşını ziyarete gittiğinde, akşam yemeklerini yemişler ve yemekten sonra arkadaşıyla evin civarında gezerlerken, arkadaşı kendisini dükkanlarda çalışan tüccarlarla tanıştırmıştır. İşte, burada Paul bir kulüp kurma fikrini aklına koymuştur. Öyle bir kulüp kurmalıydı ki ufak toplumlardaki işadamları arasında dostluk ruhu tekrar yakalanmalıydı. 23 Şubat 1905 yılında, Paul Harris üç arkadaşıyla birlikte ilk kulübü oluşturdular. Bu arkadaşları: Sivester Schiele, kömür tüccarı; Gustavus Loehr, maden mühendisi ve Hiram Shorey, terzi idiler. Paul Harris bu kurulan kulübe Rotary adını verdi çünkü üyeler rotasyonla değişik iş yerlerinde buluşuyorlardı. Kulüp üyeliği hızla gelişti. Kısa bir süre içinde, Rotary Kulübünün, önemli bir hizmet akımına dönüşebileceği görüldü ve derhal Rotary'nin diğer şehirlere taşınmasına karar verildi.

            Paul'un aynı zamanda diğer yurttaşlık ve profesyonel görevlerde de belirgin bir yeri vardı. Amerika'daki özürlü çocukların ve yetişkinlerin Ulusal Easter Seal Toplumunun ve Özürlü Çocuklar için Uluslararası Toplumunun Yönetim Kurullarının ilk başkanlıklarını yapmıştır. Aynı zamanda, Chicago Bar Birliğinin yönetim kurulu üyesiydi ve Hague'daki Uluslararası Hukuk Konferansında, bu kuruluşun temsilciliğini yaptı. Gençliğe olağanüstü hizmetlerinden dolayı Amerika İzcilerinden Gümüş Buffalo Ödülünü aldı. Brezilya, Şile, Dominik Cumhuriyeti, Ekvador, Fransa ve Peru gibi ülkelerden çeşitli ödüller almıştır.

            Paul avukatlık bürosunu yaşamı boyunca kullanmıştır. Zamanının çoğunu seyahat ederek geçirmiştir. Rotaryenlere, yıllık konvansiyonlarda, bölgesel ve yöresel toplantılarda konuşması için davet edilmiştir. 27 Ocak 1947 de, Başkan Paul Harris öldüğünde rüyası, dört kişinin resmi olmayan toplantısından, 6000 kulüp haline dönüşmüştü. Son 50 yıl içinde ise, Organizasyon Paul Harris'in hizmet ve dostluk anlayışıyla 27.500 kulüpteki 1.2 milyon üyeyi bir araya getirmeyi ve aynı amaçlarla uğraş vermeyi başarmıştır.